Bośnia to kraj, o którym przeciętny mieszkaniec znad Wisły, tak naprawdę niewiele wie. Mało kto z Polaków zdaje sobie sprawę, że z Bośniakami mamy wspólne karty historii. Mianowicie Elżbieta żona Ludwika Węgierskiego, matka królowej Jadwigi, pochodziła z Bośni.

Wielu z nas spotkało się ze stwierdzeniem „Bałkański kocioł”. W powiedzeniu tym, nie ma ani trochę przesady. W Bośni jeszcze przed 1992r. ramię w ramię mieszkali ze sobą ludzie różnych nacji i różnych wyznań. Jednakże wojna domowa, jaka miała miejsce aż do 1995, odcisnęła na tym kraju niesamowite piętno. Przejeżdżając przez ten piękny kraj, co chwilę widać dowody tragedii ludzkich (zgliszcza domów, pola usiane lejami po bombach). Asmir, u którego miałem przyjemność nocować, uczulił mnie, aby tematu wojny nie poruszać z miejscowymi, ponieważ jak stwierdził, w Bośni nie ma rodziny, która by kogoś bliskiego nie straciła podczas działań wojennych. Generalnie upłynęło zbyt mało czasu, aby o tych wydarzeniach rozmawiać bez emocji.

Wracając do tematu. W Bośni jest wiele rzek z pięknymi rybami, ale mój wybór padł na rzekę Unac.

1unac12       Dlaczego? Dlatego, że w rzece Unac jest coś, czego niema w polskich rzekach. Oczywiście mam na myśli potężne tęczaki.

Odcinek specjalny na Unacu nie jest zbyt długi. Praktycznie, kto lubi spacerować przejdzie go w jeden dzień.

Początek odcinka specjalnego zaczyna się w momencie, gdy rzeka wyzwala się z uścisku kanionu powyżej miejscowości Martin Brod.

1unac13

Pstrągi tęczowe w Unacu, pochodzą z hodowli, która mieści się w górnej części odcinka specjalnego. Gorąco namawiam, aby spróbować zwiedzić ośrodek. Mnie się udało uprosić kierownika ośrodka. To, co zobaczyłem na zawsze pozostanie mi w pamięci.

1unac15

1unac14

Po prostu nigdzie indziej nie widziałem tęczaków 50+ w ilości kilkuset sztuk naraz.

Wracając do łowiska, to typowo górska rzeka o szerokości ok. 10 metrów i głębokości do 2 metrów.

1unac3

Rzeka jest tak niesamowicie urokliwa, że somo przebywanie nad nią jest cudownym przeżyciem.

1unac2

Rzeka obfituje w mnóstwo wlewów i średniej wielkości płani. W płaniach tych jest sporo dużych głazów, a za tymi głazami ….

1unac11

Ryb w rzece jest zatrzęsienie. Nie oznacza to jednak, że ryby te popełniają samobójstwo i wieszają się na czymkolwiek co uwiążemy do żyłki.

Pierwszy tęczak jakiego przechytrzyłem wziął na suchą muchę (zawsze marzyłem o tęczaku złowionym na suchą muchę) miał 43cm.

1unac_43cm1Jednak szybko zdałem sobie sprawę, że dobrze poprowadzona daleka nimfa daje dużo lepsze efekty.

1unac_64cm1

1unac_64cm6

Rzeka Unac w swoich wodach kryje lipienie i wspaniałe potokowce, których nie dane było mi holować.

1unac7Podsumowując wyprawa była bardzo udana. Szczerze polecam wszystkim, którzy chcieliby poprawić swój rekord w pstrągach tęczowych i nacieszyć oko wspaniałymi pejzażami.