Niejednokrotnie na forach wędkarzy można było przeczytać, „wybieram się na urlop z rodziną do Chorwacji, czy jest sens zabierać tam muchówkę, pomóżcie”. Podpowiadam, muchówkę należy zabrać obowiązkowo. Jest wiele pstrągowych miejsc w Chorwacji, a jednym z nich jest rzeka Gacka.

Gacka_widok1

Gacka_widok2

Gacka_widok3

Rzeka ta z wyglądu najbardziej przypomina mi łąkowe odcinki Wieprza. Natomiast to co wodzie, już Wieprza nie przypomina.

Gacka_widok4

Jest dużo głębiej a dno ma kamienisty charakter. W wielu miejscach ma się wrażenie, że jest głębsza niż szersza.

Zaglądając pod wodę, też jest na co popatrzeć.

Gacka_widok5No dobrze, ale wróćmy do mieszkańców rzeki. W Gacce mieszkają pstrągi tęczowe, lipienie, oraz pstrągi potokowe. Jeden z potokowców mieszka na takiej oto „pięknej prostce J”.

Gacka_widok8

Wyobraźcie sobie, że ma 50+. Podczas zdjęcia był na głębokości ok. 2 metrów, a kolejne 2 metry są jeszcze pod rybą.

Gacka_ryba5

Nie myślcie, że na całej rzece jest tak monotonnie. Poniżej dowód.

Gacka_widok7

Robiąc rekonesans przed łowieniem, często widziałem przepiękne łąki. Wychowany na południowych rzekach polski miałem wątpliwości czy sobie poradzę.

Gacka_widok6

Rzeka Gacka jest podzielona na trzy strefy, a w jednej z nich jest wydzielony odcinek „C&R”. Postanowiłem skupić się właśnie na nim, zakładając, że będzie w nim najwięcej ryb.

Gacka_ryba1Ryb, a w zasadzie pstrągów tęczowych (bo tylko te złowiłem) było dużo. Udało mi się wyholować 6 ryb powyżej 50 cm.

Gacka_ryba2Hol ryby w takim zielsku to naprawdę super przeżycie.

Gacka_walka_pstrągaSprawdziły się czarne wzory much takie jak Aleksandra i małe pijawki.

Gacka_ryba3

Im bliżej wieczoru bardziej sprawdzała się pupa.

Gacka_Ryba4Niewątpliwym plusem rzeki jest niska temperatura wody, nawet gdy z nieba leje się żar. Drugą zaletą jest lokalizacja Gacki. Znajduje się blisko nadmorskiej miejscowości Senj, w której to możemy wypoczywać z rodziną.

gacka_Senj1Z Sejn na łowisko jest ok. 60km jazdy. W dużej części to serpentyny zapewniające nam wspaniałe widoki.

gacka_Senj3Na zakończenie, radzę wybrać się na urlop rodziną przyjaciół, w której jest również taki sam zapaleniec jak Wy (lub też skrzyknąć paru kumpli i skupić się tylko na rybach). Wtedy będziecie mogli wspólnie z przyjacielem dzielić wspaniałe chwile.